Sdílet

Chyba

Vít Neznal a kol.

27. 5. 2018, 17:00 – 18:00 Šapitó – Lužánky

Existuje určitá pravděpodobnost, že se během představení nestane žádná chyba.

Nové představení na pomezí nového cirkusu a pohybového divadla od mezinárodního tvůrčího týmu kolem režiséra Víta Neznala.

Vstupenky od 300 Kč

VYPRODÁNO
Chyba, Vít Neznal a kol.
Chyba, Vít Neznal a kol.

Jak už napovídá samotný název, tvůrci se tentokrát rozhodli pro velmi aktuální téma chyb, chybování a omylů. Pracují s možností i nemožností jejich vzniku, s jejich průběhem v rámci divadelního představení a v neposlední řadě s tím, co vůbec lze za chyby považovat. Je proto otázkou, co vlastně diváci během představení uvidí - dokonale nazkoušený nový cirkus anebo jednu chybu za druhou.

„Chybování a omyly vnímám jako základní aspekt lidského života, který je navíc v dnešní napjaté a zrychlené době velmi aktuální. Jsme neustále konfrontováni s návody, jak se chyb a omylů vyvarovat, ale přesto jich děláme pořád stejně. Proto nás už od začátku zkoušení zajímalo, co všechno vlastně může divák během představení vyhodnotit jako chybné,“ říká o připravované inscenaci režisér Vít Neznal. „A naopak, jak něco primárně negativního - chybného může v jiném kontextu získat na estetické hodnotě a stát se třeba i krásným,“ doplňuje jeho slova dramaturg Petr Erbes.

Tvůrčí tým stejně jako při poslední inscenaci Mimo provoz sdružuje herce a akrobaty z různých částí Evropy i různých žánrů. Z akrobatek je domácímu publiku dobře známé duo Stephanie N´Duhirahe (CH) a Eliška Brtnická (v alternaci s Eliškou Kasprzyk), které se věnují závěsné akrobacii na laně a na hrazdě. Kořeny v tanečním a pohybovém divadle pak mají mladí performeři Florent Golfier (FR) a Viktor Černický (SK). Autorem hudby je Matouš Hejl, který například složil hudbu k Zelenkově filmu Ztraceni v Mnichově, scénografie se zhostil Petr Vítek.

Vít Neznal & kol vznikl během zkoušení inscenace Mimo provoz. Sdružuje tvůrce z různých oblastí performativních umění a chce nabízet nový pohled na tvorbu v novém cirkuse a pohybovém divadle. Pro poetiku tvůrčího týmu je příznačné, že zdůrazňuje tzv. událostní charakter představení, to znamená, že se soustředí na ty momenty představení, které vyzdvihují jedinečnost každého jeho uvedení (autentičnost, performativita ad.).

Režie | Vít Neznal

Dramaturgie | Petr Erbes

Scénografie | Petr Vítek

Hudba | Matouš Hejl

Lightdesign | Michal Horáček

Produkce | di.vak z. s.

Foto | Vojtěch Brtnický

 

Hrají

Eliška Brtnická/Eliška Kasprzyk

Stéphanie N´Duhirahe

Viktor Černický

Florent Golfier

 

 

„Chyba je inscenace, která je v kontextu českého nového cirkusu jaksi nenápadně výjimečná. Neoslní velkolepostí, technickou úrovní, a dokonce ani hloubkou sdělení – svou nápaditostí, samozřejmou divadelností a vzácnou schopností přirozeně propojit pohybovou i verbální klaunerii s artistickými prvky se však může postavit na roveň prvoligovým evropským komorním produkcím.“ 

Vladimír Mikulka, Divadelní noviny / Nominace v rámci 25. ročníku ankety Inscenace roku

http://www.divadelni-noviny.cz/inscenace-roku-9

 

„Pokud mohu po zhlédnutí pouhých dvou inscenací generalizovat, troufnu si tvrdit, že právě tohle je skupina, která se může (na rozdíl jiných domácích novocirkusových produkcí) bez uzardění postavit vedle prvoligových evropských titulů.“

recenze Vladimíra Mikulky na http://nadivadlo.blogspot.cz/2017/09/mikulka-chyba-vit-neznal-kolektiv.html

 

„Inscenace Chyba týmu režiséra Víta Neznala se zařadila mezi počiny, které trefně charakterizují současné divadlo…“

Hana Strejčková na http://www.cirqueon.cz/cs/zpravy/recenze/item/1531-bezchybna-chyba

 

„Chyba je událost, musí se prožít.“

 říká Hana Strejčková o našem představení v rozhovoru pro rozhlas (39:00-40:30)

https://vltava.rozhlas.cz/artiste-noveho-cirkusu-berou-do-hry-i-chyby-festival-cirkopolis-2018-byl-o-tele-6930617

 

Hana Strejčková píše o Chybě i do SADu 02/2108, který vyjde 26.4.

http://www.svetadivadlo.cz/cz/chystame

 

„Artistická čísla nezařazují chybu prvoplánově. I když některé etudy připomínají klaunské výstupy, vždy přerůstají v synchronizovanou a rytmicky sladěnou scénu.“

Petra Bruzlová v Artiklu http://artikl.org/divadelni/chyby-budou-dokud-budou-lide

 

Chyba dále obdržela 2 hlasy v Inscenaci roku v Cenách divadelní kritiky (SAD 01/2018)