Sdílet

Moc bezmocných

Divadlo Feste

25. 5. 2018, 22:00 – 24:00 Exteriér

Sraz diváků bude na křižovatce ulic Leitnerova a Pekařská, je to pochozí inscenace, kdy diváci chodí venku a mezitím se odehrává děj.

Inscenace se neodehrává v divadelních budovách, nýbrž ve veřejném prostoru města. Vzniká vždy nová, původní verze, která pracuje s charakterem veřejného prostoru daného místa. Rovněž vždy znovu připravujeme sekundární textové a audiovizuální materiály, hledáme takové, které souvisejí s osobou a dílem Václava Havla v kontextu místa či města.

Vstupenky od 200 Kč

VYPRODÁNO
Moc bezmocných, Divadlo Feste
Moc bezmocných, Divadlo Feste

Na základě vydání Charty 77 je Václav Havel vzat do vazby, na jejíž podmínky, jak sám později doznává, nebyl připraven.  Své situaci vězně nerozumí, je znát, že variantu odebrání svobody a pobytu ve vězeňském zařízení dříve dostatečně nepromýšlel. Kritický moment přichází 6. dubna 1977, kdy ve stresu nabízí prokurátorovi výměnou za propuštění záruky „slušného chování“. A je skutečně propuštěn. Selhání, jehož se dopustil, popření svých dosavadních zásad a principů, jež artikuloval, nastartovaly v Havlově svědomí energii, která jej přinutila k zevrubné reflexi, k hlubokému promyšlení krizové existenciální situace, do níž ho postavil samopohyb politického systému. Pokoušel se uvažovat nad možnostmi bezmocného jedince, rozhodne-li se svému zotročení vzepřít. Z potřeby vykoupit se, znovu se narovnat, vypořádat se se systémem znovu a lépe, použije Havel pracovní text pro plánovaný česko-polský sborník jako záminku k vytvoření rozsáhlé eseje o možnostech bezmocných.

autor: Václav Havel

koncept: Jiří Honzírek

dramaturgie: Kristýna Břečková

technika: Jan Tranta

produkce: Kateřina Chromečková, Jan Sebastian Frei

hrají: Kristina Günther, Kateřina Jebavá a Ondřej Jiráček