Sdílet

Momentum

Tantehorse

27. 5. 2018, 19:00 – Exteriér

Délka představení: 25 h

Místo konání: piazzetta před Janáčkovým divadlem

Vstup volný.

Nyní se poprvé v Brně představí v ojedinělé pohybově hraniční performanci inspirované festivalovým tématem – Svoboda?! Jedná se o pohybově-výtvarný happening svého druhu, s řadou nečekaných událostí, do něhož se můžou promítnout stejně tak počasí jakož i náhodně procházející diváci. Pomalost, ať se děje cokoli, je jediným daným úkolem. A také permanentní kontrola nad vlastním tělem zkroceným vůlí. „Když se člověk vrcholně zpomalí, uvidí pohyb svého vlastního stínu,” komentovala Miřenka Čechová svůj zážitek z performance Momentum na náměstí Václava Havla, piazzettě pražského Národního divadla, loni v červnu.

VYPRODÁNO
Momentum, Tantehorse
Momentum, Tantehorse

Jedinečná osmadvacetihodinová pohybová instalace Miřenky Čechové a Sabine Seume na téma Svoboda?!

Zastavte čas! Zpomalte pohyb! Vnímejte sílu okamžiku! Propadněte se do věčnosti! Oddejte se extrémnímu diváckému i performerskému zážitku Momentum, inspirovanému japonským tanečním uměním butó, v podání nejvýraznější osobnosti českého fyzického performing arts Miřenky Čechové. Světově uznávaná tanečnice a režisérka je zakladatelkou divadelních skupin Spitfire Company a Tantehorse či mezinárodního festivalu Nultý bod. Působila na American University ve Washingtonu DC, kde získala prestižní Fulbrightovo stipendium pro výzkum a pedagogickou činnost. V mezinárodních produkcích vytvořila téměř dvacítku svých inscenací, za něž sklízí ve světě i doma prestižní uznání.

Nyní se poprvé v Brně představí v ojedinělé pohybově hraniční performanci inspirované festivalovým tématem – Svoboda?! Jedná se o pohybově-výtvarný happening svého druhu, s řadou nečekaných událostí, do něhož se můžou promítnout stejně tak počasí jakož i náhodně procházející diváci. Pomalost, ať se děje cokoli, je jediným daným úkolem. A také permanentní kontrola nad vlastním tělem zkroceným vůlí. „Když se člověk vrcholně zpomalí, uvidí pohyb svého vlastního stínu,” komentovala Miřenka Čechová svůj zážitek z performance Momentum na náměstí Václava Havla, piazzettě pražského Národního divadla, loni v červnu.

„Ať už jako divák absolvujete performanci celou či jen její část či části, Momentum vás vytrhne z uspěchané a často banální všednosti a vrátí vás do klidu svého vlastního já. I takovou sílu může mít divadlo, pokud si jej připustíte k tělu.“

Lucie Němečková, dramaturgyně Národního divadla Brno

koncept a performance: Miřenka Čechová a Sabine Seume

světelný design a technická podpora: David Prokopič

zvuk, hudba: Matouš Hekela, Martin Tvrdý

dramaturgická konzultace: Martin Sládeček

produkce: Jakub Urban

 

Projekt podpořili: Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha a nadace Život umělce