Sdílet

Naše násilí a vaše násilí

Mladinsko Gledališče

26. 5. 2018, 19:00 – 20:20 Divadlo Husa na provázku

Jak moc může umění přispět k obecnému konsenzu dnešní doby? Nemělo by dělat pravý opak? Nemělo by umění být alternativní vidinou existujícího politického a ekonomického systému a zájmů individuí? Produkce Olivera Frljiće zpochybňuje nejen situaci ve světě, zpochybňuje Evropu jako celek, její exkluzivitu a izolaci zároveň. Jaké divadlo je zapotřebí v čase očividného návratu fašizmu v Evropě? Oliver Frljić, známý pro svoji kontroverznost a nepohodlné politické otázky vznášené v jeho hrách, přináší společně se souborem Chorvatského národního divadla v Rijece a souborem Mladinsko Theatre v Lublani do Brna hru, jež vyvolala ve světe mnoho ohlasů.

Představení je vhodné pro diváky od 18 let.

Vstupenky od 250 Kč

VYPRODÁNO
Naše násilí a vaše násilí, Mladinsko Gledališče
Naše násilí a vaše násilí, Mladinsko Gledališče

Představení Naše násilí, vaše násilí přináší pohled na Evropu, která byla (naivně) překvapena uprchlickou krizí. Evropu, která bez skrupulí zapomněla na svoji koloniální historii, když zavírala hranice pro ty, kteří utíkali před následky evropské a americké politiky. Jako by ve 20. století zabedněně udělali jen jednu jedinou věc – živili národní narcizmus, který učí, že jedna masa lidí je lepší než ta druhá, zatímco zapomínali na to, že ignorace je taky forma násilí. 21. století pokračuje ve výuce té samé lekce, ale používá novou zbraň – strach. A strach je ten nejznámější pocit zatracených.

Z těchto důvodu klade představení Naše násilí, vaše násilí několik nepříjemných otázek: Jsme si vědomi, že naše bohatství závisí na tisícovkách mrtvých na Blízkém Východě? Truchlíme kvůli obětem teroristických útoků v Paříži a Bruselu stejně jako kvůli těm, co zemřeli v Bagdádu nebo Kábulu? V kterém přesně momentě jsme sami sebe přesvědčili, že jsme to my, kdo má pravdu, a že náš bůh je mocnější než ti ostatní? 

O REŽISÉROVI

Oliver Frljić, jeden z mezinárodně nejvíce uznávaných režisérů současnosti, který pochází z oblasti bývalé Jugoslávie, je držitelem mnoha divadelních ocenění. Pravidelně strhává pozornost a šokuje obecenstvo svými autorskými hrami a radikálními reinterpretacemi klasických děl. Svými provokativními inscenacemi si získává diváky od Lublaně, přes Záhřeb, Bělehrad, Düsseldorf, Krakov až po Vídeň a nyní i Brno. Mimo jiné také rozvířil debatu o cenzuře divadla v Chorvatsku, otevřel bolestivé téma čistek ve Slovinsku, participace Poláků na holocaustu v Polsku a upozornil na post-koloniální aroganci, kterou Evropa odpověděla na uprchlickou krizi na Blízkém Východě.

V letech 2014 až 2016 byl režisérem v Chorvatském národním divadle v Rijece, kde směřoval k reflexi současné sociální reality, ve které se pohybují tamní divadla.

Momentálně působí nejvíce v Německu a aktivně se podílí na projektu Rijeka 2020 – Evropské hlavní město kultury.

Inscenační tým:

Director: Oliver Frljić

Dramaturgy: Marin Blažević

Set design: Igor Pauška

Costumes: Sandra Dekanić

Lighting design: Dalibor Fugošić

Adaptation of lighting: David Cvelbar

Sound design: Silvo Zupančič

Music selection: Oliver Frljić

Artistic advice: Aenne Quiñones

Assistant to the director: Barbara Babačić

Production management: Hannes Frey

A commission by HAU Hebbel am Ufer, Berlin

Production: HAU Hebbel am Ufer, Berlin (Germany)

Co-production: Mladinsko Theatre, Ljubljana (Slovenia), Wiener Festwochen (Austria), Zürcher Theater Spektakel (Switzerland), Kunstfest Weimar (Germany), Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca, Rijeka (Croatia)

Regional Co-producer: MESS Sarajevo (Bosnia and Herzegovina)

 

 

Hrají: Barbara Babačić, Daša Doberšek, Uroš Kaurin, Dean Krivačić, Jerko Marčić, Nika Mišković, Draga Potočnjak, Matej Recer, Blaž Šef 

Special thanks to Ali R. Taha.

Funded by the German Federal Cultural Foundation