Off program

Salon české a slovenské scénografie

4. 5.–31. 5. 2018 Reduta

Čtvrtý ročník výstavy, která letos zamíří také do Bratislavy, představuje scénografickou tvorbu více než tří desítek českých i slovenských umělců. Výstava bude umístěna v prostorách divadla Reduta a bude přístupná denně od 8 do 20h.

Součástí výstavy bude mezinárodní symposium Poločas rozpadu 4.1 a program U-KAŽ & M-LUV, které proběhnou 25. 5. v Tržnici Brno (3. patro).

Více

Troilus & Kressida

15. 5. / ArtBar 19.30h

KOUPIT VSTUPENKU


autor: William Shakespeare

adaptace a režie: Azadeh Mohammadi

Dramaturgie: Julek Neumann

Výprava: Jalil Fotouhinia a Parvin Nori

hrají: Curtis Matthew, Michael Pitthan/Karel Heřmánek ml., Kateřina Veckerová

 

Láska a čest v Shakespearově tragikomedii z Trojské války na způsob tradičního perského storytellingu.

Azadeh Mohammadi v této inscenaci sleduje své oblíbené téma: setkání různých kultur. Z příběhu o Troilovi a Kressidě vytvořila dokonalou fúzi Shakespearova blankversu s perským lidovým vyprávěním, aby vyjádřila svůj vlastní pohled člověka konfrontovaného s válkou. A to minimálními prostředky, pouze se třemi tradičními postavami perských příběhů, Mistra, Vypravěče a Černého. S touto verzí Shakespearovy tragikomedie sklidila Poissoned Cherry Company úspěch na několika festivalech v České republice. Na festivalu íránského divadla v Heidelbergu získala inscenace cenu diváků.

Představení se hraje v angličtině v prostředí improvizované perské čajovny se stolovou úpravou. Součástí produkce je malé občerstvení v podobě čerstvých datlí a roznášení čaje protagonisty.

„Shakespeare v perském hávu je zábavný, varující, provokativní, až nečekaně současný. Azadeh Mohammadi je česká Ariane Mnouchkinová z Teheránu. “ Lucie Němečková

Více

Divadlo Tineola a Zabelov Group: To Somewhere Else – Někam jinam

19. 5. / Buranteatr, 19.30

KOUPIT VSTUPENKU

režie: Azadeh Mohammadi Kangarani
námět, scéna a živá kresba: Michaela Bartoňová
hudba: Zabelov Group – Jan Šikl a Roman Zabelov
hrají: Dagmar Spain a Ralf Lücke

délka představení: 40 min bez přestávky

bez jazykové bariéry

Inscenace vznikla za podpory Goethe Institutu a Fondu Budoucnosti pro Česko-německé kulturní jaro 2017.

 

 

Multimediální performance kreslená online na iPadu Pro s živou hudbou a dvěma tanečníky o exilu a touze po svobodě. Tajemství na začátku, pozvolný nástup kresby a sled obrazů vznikajících na scéně vystřídá stále se zrychlující dynamika akcí. Destrukce a budování, hádka a porozumění, život se vším všudy v hudbě a obraze. Bartoňová vnímá svět prostřednictvím obrazů, jejichž proměnlivost fascinuje i lidi, kteří jsou jinak zvyklí sledovat nekonečný proud internetových videí. Nejspíš je to proto, že to NENÍ video, ale obrazy v rychlém sledu, které skutečně maluje na scéně. Emoce pak vnímáte i prostřednictvím „tance“ a ambientní hudby Zabelov Group. Je to koncert především pro bicí, trumpetu a akordeon.

Prvotní inspirací této inscenace byla historická situace kolem roku 1737, drsná cesta exulantů z Moravy a Čech do Berlína - Rixdorfu za základní svobodou žít, pracovat a něčemu věřit. Ta se však v této hře zobecňuje a jde až na dřeň opakujícímu se příběhu o svobodě, perzekuci, násilí, budování a pochopení druhého, jež vede k naději, že všechno má přece jenom smysl.

„Obrazivé divadlo plné emocí. ‚Scénografie‘ v pohybu vznikající před zraky diváků. Podmanivá hudba. Strhující zážitek. A kdo je tady vlastně uprchlík? A kde je svoboda?“ Lucie Němečková

Více

Komentovaná prohlídka výstavy a zákulisí ND Brno Reduta

19. 5. / Divadlo Reduta, 14:00

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY A ND BRNO REDUTA, 19.5. 14,00, Národní divadlo Brno Reduta Komentovaná prohlídka výstavy Salon české a slovenské scénografie pod vedením kurátorky vás seznámí s autorským s kontextem vystavených prací a srovná jednotlivé přístupy k tvorbě scénografie. Jako zajímavost na ní naváže komentovaná prohlídka zákulisí a provozních prostor ND Brno Reduta. Délka prohlídek cca 60 a 45min, vstupenky za 80,-/40,- Kč v předprodeji ND Brno Reduta, online na www.colosseumticket.cz, kapacita omezená.

Více

Dafa Puppet Theatre: The Smooth Life (Snadný život)

20. a 21. 5. / 17.30 a 20h (Kobližná 10)

 

20. 5. / 17.30 KOUPIT VSTUPENKY

20. 5. / 20h KOUPIT VSTUPENKY

21. 5. / 17.30 KOUPIT VSTUPENKY

21. 5. / 20h KOUPIT VSTUPENKY

 

režie: Husam Abed (Palestina/Jordánsko)

dramaturgie: Marek Turošík (Slovensko)

výprava: Réka Deák (Rumunsko)

hraje: Husam Abed

 

Netradiční, bytová, dokumentární a loutková performance pro osm diváků s kulinářským překvapením na závěr. Sugestivní rodinné příběhy palestinského muže, který se narodil a vyrostl v utečeneckém táboře, jsou inspirovány skutečnými událostmi.

V představení zazní arabština, angličtina, občas i čeština, ale díky své obraznosti je srozumitelné i pro diváky neznalé těchto jazyků. Představení se hraje kolem jednoho stolu pouze pro osm diváků, kteří představují členy Husamovy rodiny. Kromě hodinového představení diváci zažijí na závěr i společnou hostinu.

„Zapomeňte na anonymní přítmí hlediště a usedněte s dalšími diváky i samotným hercem u jednoho stolu. Nechte procházet divadlo všemi smysly. Husamův příběh se stane i vaším.“ Lucie Němečková

 

Více

Dafa Puppet Theatre: Dom de Dom Dom

22. 5. / 18h ArtBar

KOUPIT VSTUPENKY 

autoři: Husam Abed (Palestina/Jordánsko), Mafalda Lopes (Portugalsko), Daniel Viana (Portugalsko)

výprava: Réka Deák (Rumunsko)

animace: Szilard Gergely (Sharp Production, Rumunsko)

hudba: Saga Bjorklund Jonsson (Švédsko), Gamaharu (Japonsko)

koprodukce: Babu Association, Csiki Jatekszin (Rumunsko)

pro děti od 6 let, bez jazykové bariéry

 

Dva chlapci z různých světů. Nejprve jsou na kordy, pak se ale spřátelí a naučí se spolupracovat ve světě plném protikladů. Toto setkání změní jejich život. Příběh o osamělosti, zvídavosti, objevování, přátelství, představivosti a přežití v tomto světě nabízejícím nejrůznější životní perspektivy.

„Citlivé, nápadité, jedinečné prostupování světa dětí a dospělých. Co můžete jako rodič udělat pro své potomky víc, než s nimi sdílet čas právě na takovém představení?“ Lucie Němečková

Více

Diskuze na téma Porevoluční elity – odkud přišly a co nám daly?

28. 5. 19:00 kulturní prostor PRAHA (Husova 18)

 

Už v roce 1991 brněnský sociolog Ivo Možný ve své eseji Proč tak snadno upozornil, že elity nového režimu budou nutně tvořit elity režimu starého. A to proto, že ani všichni chartisté a jiní členové protikomunistické opozice dohromady nestačí k tomu, aby převzali řízení země. Pro mnohé je to dodnes citlivý a frustrující fakt našeho vývoje po roce 1989, který už nelze změnit. Co však změnit jde, je naše porozumění tomu, jací ti příslušníci elity minulého režimu, kteří utvářeli i režim nový, vlastně byli. Co si do nových poměrů přinesli? Co z toho „dědictví“ je ještě dnes problémem a co bychom se měli snažit odstranit?

Diskutují:

Světlana Ptáčníková – historička a ředitelka Archivu bezpečnostních složek (CZ)

Tomáš Vilímek – historik, Ústav soudobých dějin AV ČR a ÚSTR (CZ)

Jerguš Sivoš – historik, Ústav pamäti národa (SK)

Diskusní setkání k divadelnímu představení Elity moderuje historik a náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Ondřej Matějka (CZ).

Více

Neznámý Ingmar Bergman

29. 5. 17.30 Tržnice Brno (Zelný trh, 3. patro)

 

Filmového režiséra Ingmara Bergmana zná každý cinefil. Po několik dekád 20. století bylo Bergmanovo jméno v podstatě synonymem pro švédskou kinematografii. Bergman byl však srdcem divadelník a po celý svůj tvůrčí život působil současně jako divadelní režisér a postupně také jako uměleckých šéf několika švédských divadel. Začínal ovšem jako scénárista. Svět tedy Ingmar Bergman nahlížel třemi způsoby – perem, hledáčkem kamery a proscéniovým obloukem divadla.

Skandinávský dům tohoto osobitého tvůrce připomene prostřednictvím několika akcí, které se zařazují do českých oslav 100. výročí Bergmanova narození. V rámci festivalu Divadelní svět Brno se uskuteční moderovaná debata na téma Bergman divadelní režisér a scénárista, jejímiž hosty budou spisovatel Pavel Švanda a teatrolog David Drozd.

Více informací na www.skandinavskydum.cz, www.bergman100.cz

Akce se koná za finanční podpory statutárního města Brna, Ministerstva kultury ČR a Švédského velvyslanectví

Více