Sdílet

Pár vzkazů veškerenstvu

Studio Hrdinů

24. 5. 2018, 19:30 – 21:00 HaDivadlo

Hra Wolframa Lotze variuje základní otázky po smyslu života a touze nezmizet ze světa beze stopy. V beckettovsky vykloubeném časoprostoru se potkává nesourodá skupina hrdinů, která vysílá své vzkazy „veškerenstvu“ do hlubokého vesmíru.

Vstupenky od 200 Kč

VYPRODÁNO
Pár vzkazů veškerenstvu, Studio Hrdinů
Pár vzkazů veškerenstvu, Studio Hrdinů

V pojetí režisérů Jana Horáka a Michala Pěchoučka se Lotzův text po výraznější dramaturgické úpravě posouvá směrem k vnitřnímu konfliktu jediné postavy, jejíž přítomnost na scéně je záměrně pouze tušená. Autoři obracejí divákovu pozornost především k iluzivní podstatě jejího světa a především k samotnému divadlu - v sázce je jeho hluboce dramatická povaha, protože příběh plyne  a postavy se zjevují a mizí skákavě snovou logikou. Je možné nadobro prchnout z archetypálního setkání dobra a zla ? Nebo s neosobním klidem odmítat definitivní mínění o lidském zoufalství, jež je v této inscenaci ústředním a naněkolikrát variovaným motivem? Bolest a touha se v této hře nahlíží feminní a tím poněkud vyostřenou polarizovanější perspektivou. Lidský nebo spíše „její“ život se tu definuje jako tragikomicky nesmělý pokus bez záruky a dimenze přesahující člověka tu přebírá podobu mýtického leč vulgárního vysílače v televizním pořadu. Bagatelizuje se tu vše včetně zrození a smrti, začátku i konce hry. Vše je vzpomínkou a navíc od začátku zašmodrchanou - vzpomínkou na možnou kvalitu lidské existence, na začátek i konec jednoho příběhu.

 

V roce 2011 v anketě renomovaného časopisu Theater heute označili divadelní kritici Lotze právě na základě této hry za největší talent mladé generace autorů. Inscenace této až nehratelné Lotzovy hry v podání Schauspiel Dortmund získala na NRW-Theatertreffen 2013 hlavní cenu festivalu pro nejlepší inscenaci. Mimo německou jazykovou oblast byla hra inscenována ve Slovinsku a v Norsku. Poslední inscenace této hry vznikla v dubnu 2017 v St. Gallen ve Švýcarsku.

 

Autorem fotografií je Patrik Borecký.

Inscenační tým:

autor: Wolfram Lotz

režie: Jan Horák, Michal Pěchouček

překlad: Michal Kotrouš

dramaturgie: Jan Horák

výprava: Michal Pěchouček

kostýmy: Ondřej Kinský

hudba: Dominik Gajarský

výtvarná spolupráce: Jáchym Bouzek, Jakub Rajnoch, Michal Šindelář

asistent režie: Anna Mášová

 

Hrají: Sára Arnsteinová, Natália Drabiščáková, Eva Hacurová, Jiří Kniha, Ivan Lupták, Dana Poláková, Marta Vítů